Slick Back jest bardzo często określany mianem zaczesu. Po części to prawda, jednak nie do końca. Slick Back to pojęcie ogólne pewnego zestawu fryzur. Mam tutaj na myśli krótkie boki i dłuższą górę. Oznacza to, że nie istnieje coś takiego, jak jedna fryzura o nazwie “Slick Back”, ale cała kategoria takich męskich fryzur.
Oczywiście przypominamy, że artykuł został przygotowany przez specjalistów – Jona z barbershopu z Florencji (USA) i Davida Durdena (Polska).
Slick Back – zaczes – kto napędza trendy?
Człowiekiem, który mocno podkręcił modę na Slick Backa, był David Beckham. Swego czasu niemal wszyscy mężczyźni chcieli mieć fryzurę pokroju byłego piłkarza Realu Madryt. Potem kolejne gwiazdy zaczęły ciąć się podobnie i tak pozostało do dziś.
Wielu z was może się śmiać, że David Beckham to wygląda dobrze w każdej fryzurze. Cóż jest w tym trochę prawdy, ale jednak trzeba zauważyć, że nawet on wyglądałby śmiesznie, w źle wykonanym Slicku. Wprawa barbera i doświadczenie podczas stylizacji grają tutaj kluczową rolę. Wyjątków po prostu nie ma.
Jeśli chcesz postawić sobie włosy na Slicka, to w tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co jest ci potrzebne.
Krótka historia zaczesu
Zaczes były prawdopodobnie najpopularniejszą fryzurą w pierwszej połowie XX wieku – nosili ją m.in. Jay Gatsby i Clark Gable. Jeśli oglądałeś Wielkiego Gatsbyego, to pewnie pamiętasz charakterystyczne uczesanie Leonardo DiCaprio. To właśnie w XX wieku mężczyźni lakierowali swoje loki w pogoni za eleganckim, kontrolowanym stylem.
Potem Slick odszedł w cień krótkich wojskowych fryzur i taki trend utrzymywał się mniej więcej do początku 2000 roku. Wtedy na zachodzie ponownie zaczęto doceniać klasę tradycyjnego zaczesu i mężczyźni postanowili zapuszczać włosy. Slick Back nieco się zmienił, stał się bardziej nowoczesny, ale jego duch pozostał taki sam – mówi David Durden.
Pomimo zmian klasyczny zaczesany tył zawsze będzie dobrym wyborem. Nie tylko ze względu na elegancję, ale również ze względu na łatwość stylizacji. Przy Slicku najważniejsze jest cięcie, a nie sama stylizacja – wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to dłuższe włosy na górze, aby swobodnie opadły na tył głowy. To świetny sposób na urozmaicenie fryzury, ponieważ niektóre męskie fryzury mogą wydawać się takie same – mówi Jon White. Stylizacja jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy niewielka ilość produktu, aby okiełzać górę włosów.
Komu pasuje Slick Back (zaczes)?
Klasyczny zaczes jest łatwy w układaniu, więc jest to rozsądna opcja dla mężczyzn, którzy muszą wstawać rano i nie mają dużo czasu na stylizację. Jon White uważa, że większość mężczyzn może poświęcić rano maksymalnie 10 minut na stylizacje fryzury. Jak wiesz istnieją cięcia, które wymagają nawet 30 minutowej pracy – przykładem może być Pompadour. Slick jest świetny bo jego ułożenie nie trwa nawet 5 minut!
Łatwość stylizacji zależy wyłącznie od rodzaju włosów. Slick Back najlepiej działa z naturalnie prostymi włosami, nie tyle kręconymi. Bardzo kręcone włosy zwykle odrastają, pozostawiając włosy ciężkie, a ich codzienne prostowanie może sprawić wiele kłopotów. Zaczes zwykle będzie wyglądać przezroczysto i przejrzyście bez względu na użyte kosmetyki.
Pomyśl także o tym, jak bawisz się włosami w ciągu dnia. Zaczes jest świetny, ponieważ stylizowany woskowymi pomadami, umożliwiającymi restylizację, daje duże pole do popisu w tym zakresie. Biegasz, jedziesz na rowerze, a może na rolkach? Możesz do woli przeczesywać włosy ręką i nie musisz bać się o zniszczenie fryzury. Do niektórych wersji Slick Backa przydatny będzie puder do włosów, który pozwoli na jeszcze większą swobodę.
Zanim zrobisz sobie zaczes, zastanów się, czy faktycznie pasuje do twojego charakteru. Czy odpowiada temu, czym się zajmujesz? Może jesteś luzakiem, a w Slicku będziesz czuł się nieswojo? Warto o tym pomyśleć.
Jeśli chodzi o to, czy Twój kształt twarzy będzie pasował do Slicka – wszystko prócz okrągłego kształtu jest ok. Gdy twoja twarz jest okrągła, to Slick zaokrągli ją jeszcze bardziej i doprowadzi do karykaturalnego wyglądu. Jeśli masz okrągłą twarz, poszukaj fryzur wyższych od Slick Backa.
Klasyczny Slick Back
Klasyczny Slick Back jest dosyć prosty w ułożeniu. Wystarczy przestrzegać podstaw, tak więc skup się na regularnym myciu włosów i zainteresuj się również dobrą odżywką. W klasycznej wersji włosy powinny być dłuższe na górze i krótsze po bokach. Dobry barber z pewnością szybko ogarnie temat, zważając na to, że ta fryzura to prawdziwy klasyk wiszący na ścianach wielu barber shopów.
Do stylizacji użyj pomady z mocnym chwytem. To czy będzie to produkt matowy, czy z połyskiem – zależy już tylko i wyłącznie od twoich upodobań. Zwykle Slick Back oznacza wysoki połysk – możesz to kojarzyć z wielu filmów gangsterskich. Tak czy inaczej, matowy zaczes również będzie wyglądał doskonale. Osoby, które mają cienkie włosy, do stylizacji Slicka używają kremu do włosów dla mężczyzn.
Zaczes z kokiem
Fryzurę z kokiem również zaliczamy do Slick Backów. Nie powinno to nikogo dziwić – włosy tutaj są tutaj bardzo podobne do klasycznego Slick Backa, z tym że są dłuższe. Boki są i całość jest zaczesana do tyłu, a na końcu włosy związane są w charakterystyczny kok.
Ta fryzura bardzo często dobrze prezentuje się z zarostem i przypomina fryzury wikingów. Z racji tego, że włosy tutaj trzyma kok, nie będzie potrzeby używania mocnej pomady. Wystarczy lekki specyfik, aby nawilżyć włosy i ukierunkować do tyłu. Bardzo dobrym pomysłem w tym przypadku będzie standardowa pomada woskowa.
Slick Back z Falą
Falowany zaczes jest bardzo popularny wśród nastolatków, jednak starsi mężczyźni również go wybierają. Faliste fryzury są dobrym rozwiązaniem dla okrągłych twarzy, ponieważ zaburzają nieco ich strukturę. Ponadto, jeśli lubisz nieco wyłamać się z klasyki i zależy ci na nowoczesnym wyglądzie, to Slick Back z falą jest stworzony dla ciebie.
Do ułożenia polecamy pomadę ze średnim chwytem. My wybieramy matowy produkt i dokładamy jeszcze prestyler z solą morską, który odżywia włosy i nadaje objętości.