Quiff – fryzura męska – jak układać krótką fryzurę?

zestaw do układania quiffa

Zestaw do układania Quiffa

180,00 Czytaj dalej

Jedna z najbardziej charakterystycznych fryzur, jakie kiedykolwiek pojawiły się na barberowym rynku i tak już od lat 50. ubiegłego stulecia. Fryzura Quiff dzięki swojemu luźno-eleganckiemu stylowi, zapewniła sobie miejsce w popularnej hali sław obok innych ikonicznych fryzur męskich. Dziś trochę o historii Quiffa, a także najważniejsze – porady odnośnie stylizacji. Dlaczego Quiffa umieszczamy zawsze w zestawieniu – modne fryzury męskie

Jak zrobić Quiffa? Fryzura atrakcyjna dla kobiet

Łącząc w sobie elementy fryzur pompadour, undercut, a czasem nawet irokeza, uniesiony klasyczny Quiff pasuje do szerokiego zakresu mężczyzn, niezależnie od wieku, kształtu twarzy i indywidualnych preferencji. Zaletą Quiffa jest także niezwykle prosta stylizacja, która wprawionym panom zajmuje nawet do 10 minut. 

Co jednak najważniejsze, Quiff według badań jest uznawany przez kobiety za jedną z najseksowniejszych fryzur męskich. Marka Fudge przeprowadzała badania na popularnych aplikacjach randkowych, gdzie pytała kobiety między innymi o preferencje co do fryzur męskich. 28 procent z 2000 pytanych kobiet wybrało Quiffa. Czy możemy cię jeszcze bardziej zachęcić do wybrania tej fryzury?

INFO: Artykuł został przygotowany przez specjalistów – Jona z Barber Shopu z Florencji oraz Davida Durdena. Jeśli znajdziesz gdzieś skopiowany lub przepisany bliźniaczo podobny tekst, to wiedz, że został on zapożyczony z naszej strony.

Historia męskiej fryzury Quiff

Samo cięcie istniało przez jakiś czas, zanim stało się popularne jako powojenna fryzura męska. Kult Quiffa rozpoczął się jednak nieco później wraz z pojawieniem się rock’n’rolla, wtedy z dnia na dzień stał się oznaką nastoletniego buntu. Nastolatki z całego świata zaczęły upodobniać się do swoich ulubionych gwiazd.

„Quiff to oznaka buntu i próba zwrócenia na siebie uwagi, wyróżnienia z tłumu” – mówi ReeRee Rockette, właścicielka Rockalily Cuts. „To fryzura, która ma wysokie volume, przez co zajmuje więcej miejsca, dzięki czemu wyróżniasz się i stajesz zauważony”.

Fakt, że włosy były ułożone w górę, oznaczał również, że miał naturalną tendencję do opadania do przodu, wymagając stałego poprawiania. Jednak dawniej nie był to problem. Chociażby kultowa odmiana quiffa, gdy Elvis Presley porywał widownię, przeczesując włosy, w tak niesamowicie seksualnie naładowany sposób. To by tłumaczyło, dlaczego kobiety tak uwielbiają to cięcie.

To właśnie dzięki gwiazdom Rock’n’Rolla mężczyźni zaczęli przykładać większą uwagę do swojego wyglądu. Dlaczego? Skoro kobiety szalały za takim stylem, to mężczyźni postanowili strzyc się na Quiffa, a to okazały się być pierwsze fundamenty pod rewolucję pielęgnacyjną panów, którą dziś uważamy za coś normalnego. Aczkolwiek w Polsce to jeszcze różnie z tym bywa. Nie jest zatem przesadą stwierdzenie, że Quiff całkowicie zmienił bieg historii fryzur męskich.

Fryzura Quiff i jej “walka” z Pompadour

Wciąż trwają spory o to, jak sam Quiff różni się od innych klasycznych cięć, takich jak Pompadour. Zasadniczo klasyczny Quiff jest mniej efektowny i ma o wiele niższe volume od Pompa. Można to zaobserwować na przykładzie gwiazd, które postanowiły wybrać Pompadoura, np. Bruno Mars.

„Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi”, przyznaje fryzjer z Devon Tom Chapman, założyciel grupy świadomości zdrowia psychicznego The Lions Barber Collective. „Quiff ma krótki tył i boki oraz dłuższe włosy na górze, które są zaczesywane do góry i w lekko w tył. Ale to zależy od stylu. Quiff może też być niechlujny, wyprostowany lub szczotkowany, co czyni go ogólnie bardziej uniwersalnym i luźnym stylem. Pompadour to podobna fryzura w tym, że włosy tutaj są dłuższe, mają koniecznie wysoki połysk i są bardzo precyzyjnie ułożone. Pompadour jest elegantszy, Quiff to większe pole do popisu”.

Podczas gdy Pompadour wymaga podniesienia niemal wszystkich włosów do góry, Quiff wymaga uniesienia tylko samej grzywki, reszta włosów jest tylko lekko uniesiona lub jest zaczesana płasko. Nie ma wątpliwości co do tego, że z Quiff’em jest po prostu mniej roboty.

Quiff Fryzura Męska – Jaki rodzaj wybierasz?

Jeśli chodzi o wybór własnego rodzaju Quiffa, to najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę (jak w przypadku większości fryzur), jest kształt twarzy. Wspomina o tym często David Durden, więc jeśli oglądasz jego kanał na YouTube, to wiesz dlaczego to takie ważne. Quiff ma jedną zasadniczą zaletę – wydłuża twarz. Więc jeśli twoja twarz jest okrągła, to ta fryzura jest prawdopodobnie najlepszym, co mogło cię spotkać. Okrągłe twarze zwykle mają niewielki zarys lub wyraźne boki, więc kwadratowa fryzura o wysokości, takiej jak Quiff znacznie tutaj pomaga.

Zachowaj ostrożność, jeśli masz szczególnie szczupłą twarz – im wyższe włosy, tym bardziej kanciasta i wydłużona twarz, a to może sprawić, że będziesz źle wyglądać. Ponieważ większość współczesnych Quiffów to bardzo krótkie boki w celu podkreślenia góry, nie zawsze też świetnie wygląda u mężczyzn z większymi uszami. Jeśli masz mocno odstające uszy, po prostu poproś barbera o pozostawienie nieco dłuższych boków.

Piękno quiffa polega na tym, że w zależności od kształtu lub tego, jak ciasno ułożone są boki, może on wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, kto go nosi, dzięki czemu możesz nadać mu własny styl. Obecnie nowoczesnym podejściem do tej fryzury są cieniowane i krótkie boki.

Quiffy sprawdzają się z większością rodzajów włosów, z wyjątkiem bardzo kręconych, nadmiernie puszących się lub bardzo delikatnych. Jednak jeśli masz puszące się włosy, możesz wykorzystać prestyler, który zapobiega puszeniu i wtedy problem zniknie.

Klasyczny Quiff

Quiff - klasyczna fryzura

Pomimo tego, że jest to najwcześniejsza wersja fryzury, klasyczny Quiff utrzymuje się jako jedna z najbardziej stylowych i pożądanych przez panów już od dawna. Podobnie jak w przypadku większości klasycznych cięć, Quiff Classic wymaga krótszych włosów z tyłu i po bokach, a góra jest dłuższa.

Siedząc na fotelu najlepiej pokaż barberowi fryzurę na smartfonie. To najlepsza droga do tego, aby otrzymać zadowalające rezultaty. Ewentualnie możesz po prostu wspomnieć, że chcesz sobie zrobić klasycznego Quiffa, krótsze boki i dłuższa góra. Każdy doświadczony barber będzie wiedział, o co ci chodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  Zielone włosy męskie - poradnik

Nie można przesadzać z produktami do stylizacji włosów męskich, ponieważ pod ich ciężarem włosy mogą opaść i fryzura ulegnie zniszczeniu. Po umyciu zacznij od ręcznego suszenia włosów ręcznikiem i nałóż niewielką ilość pasty matowej jako środka do stylizacji. Następnie unieś włosy za pomocą palców lub szczotki podczas suszenia włosów.

Na zakończenie możesz po prostu utrwalić fryzurę lakierem lub prestylerem z mocnym holdem.

Quiff w stylu Rockabilly

quiff rockabilly

Pompadour był cięciem, które ostatnio cieszyło się największą popularnością, ale według obserwowanych trendów to właśnie Quiff będzie tym numerem jeden przez najbliższy czas.

Pomp jest bardzo wymagający w utrzymaniu, może być trudny w stylizacji i często wymaga dużo ciężkich produktów. Quiff jest o wiele prostszy w stylizacji. Wystarczy kilka podstawowych kosmetyków i ruchów szczotką, aby stworzyć idealnego Quiffa. Pompadour to prawdopodobnie najbardziej wymagające cięcie jakie istnieje na rynku.

Jedną z najpopularniejszych odmian Quiffa jest rockabilly Quiff. To cięcie z lat 40. i 50. XX wieku, popularne wśród ówczesnej subkultury Greaser, nosili go wszyscy, od Jamesa Deana i Elvisa Presleya po Alexa Turnera i Zayna Malika.

Niezależnie od tego, na co dokładnie się zdecydujesz, pomada jest twoim najlepszym przyjacielem, jeśli chodzi o stylizację. Rozgrzej produkt w dłoniach, wygładź go, a następnie wetrzyj we włosy. Korzystaj z suszarki do włosów i okrągłej szczotki. Wielu mężczyzn, którzy decydują się na Quiffa, nie mają podstawowych akcesoriów w tym szczotki. Bez szczotki Roller nie ułożysz Quiffa – koniec kropka. Do Quiffa w wersji Messy, sprawdzą się dobrodziejstwa pudru do włosów.

Jak układać fryzurę Quiff?

Suszarka do włosów

Suszarka do włosów to absolutna podstawa w stylizacji fryzur męskich. Powinieneś zainwestować w suszarkę z chłodnym nawiewem. Dlaczego? Początkowy etap suszenia włosów to oczywiście gorące powietrze suszarki. Jednak jeśli cały czas używasz gorącego podmuchu, to niszczysz swoje włosy. Zimne powietrze pozwala na dłuższą i dokładniejszą stylizację.

Włosy warto suszyć na początku gorącym powietrzem, a następnie gdy będą już w miarę suche, należy przejść do powietrza chłodnego. Dzięki temu zadbamy nie tylko o wygląd, ale także zdrowie naszych włosów.

Okrągła szczotka

Quiffy wymagają znacznie więcej stylizacji niż np. Buzz Cut, ale zaś w porównaniu do Pompa są niezwykle proste. Należy więc przygotować podstawowe narzędzia do stylizacji, takie jak okrągła szczotka, aby podwijać i unosić włosy podczas układania.

Osiągnięcie najlepszych rezultatów za pomocą szczotki wymaga wprawy, zwłaszcza jeśli w drugiej dłoni trzymasz suszarkę do włosów. Praktyka czyni mistrza. Musisz po prostu próbować i nie zniechęcać się. Po kilku razach przestaniesz już myśleć nad tym co robisz i będzie ci to przychodziło naturalnie.

Jeśli chcesz zadbać o najmniejsze szczegóły, potrzebujesz również średniej wielkości grzebienia męskiego, aby uzyskać ostrzejsze wykończenie po bokach. Do Quiffa idealnie sprawdzi się poniższa szczotka firmy Uppercut.

uppercut quiff roller

Szczotka Uppercut Quiff Roller

53,00 Czytaj dalej

Pasta, Pomada lub Glinka – układanie Quiffa

Jak już wspomnieliśmy, twoim największym przyjacielem podczas stylizacji Quiffa jest oczywiście pomada z mocnym holdem. My jednak zalecamy korzystania z dobroci past i glinek, a o pomadach wspomnieliśmy, ponieważ dla ludzi nieznających tematu, często istnieje tylko jedna kategoria takich produktów. Dlaczego glinki i pasty? Ponieważ są lekkie, łatwo zmywalne, dodają objętości i nie obciążają włosów. Do układania Quiffa polecamy szczególnie pasty typu Fiber, a także wszelkiego rodzaju glinki. Idealna będzie ta od polskiej marki Pan Drwal, którą niżej dodasz do koszyka.

Quiff zwykle charakteryzuje się matowym wykończeniem. Jednak jeśli zależy ci na połysku, po prostu znajdź coś z błyszczącym wykończeniem. Wszystko zależy od twoich preferencji.Pan Drwal Butter ClayPan Drwal Butter Clay – Glinka do włosów

69,00 Czytaj dalej

Prestyler do włosów

Na koniec wybawienie dla wszystkich posiadających rzadkie i cienkie włosy – prestyler! David Durden jest wielkim fanem tych produktów, więc niektórzy już mogli o nich słyszeć. “Prestyler znacznie ułatwia stylizację, robi dla ciebie tzw. brudną robotę. Uwielbiam prestylery, bo dzięki nim mogę układać wiele fryzur, które do tej pory były dla mnie niedostępne z powodu rzadkich włosów” – mówi David Durden, właściciel StylishSoul.pl i autor męskiego bloga. Prestyler unosi włosy u nasady i dodaje objętości, dzięki czemu ułożenie Quiffa przestaje być wyzwaniem. Do Quiffa dobrym wyborem będzie niezastąpiony tonik Reuzel.

reuzel grooming tonic

 

Prestyler Reuzel Grooming Tonic

Pielęgnacja włosów z Quiffem

Jeśli masz na swojej głowie włosy do długości Quiffa, koniecznie musisz mieć w szafce męski szampon do włosów. Polecamy stosować szampony typu Daily, które jednocześnie mają funkcje zmywające kosmetyki. Równie dobrze byłoby, aby szampon był dostosowany do włosów suchych. Codzienna stylizacja Quiffa i traktowanie włosów suszarką znacznie je osłabia i wysusza. Dlatego tutaj szczególnie polecamy szampon Horde Lumberjack – idealny do suchych włosów, które potrzebują regeneracji.

Jeśli chcesz możesz również użyć odżywki dla mężczyzn, jednak przy włosach tej długości nie jest to konieczne.

35,00 74,00 Wybierz opcje

Tradycyjnie na zakończenie zapraszamy do zapoznania się z materiałem, który przygotował Dawid. Znajdziecie w nim szerokie i profesjonalne omówienie wszystkich klasycznych fryzur. Zostawcie subskrypcję, jeśli wam się spodoba 🙂

One reply on “Quiff – fryzura męska – jak układać krótką fryzurę?

Leave a Reply